NAJPOPULARNIEJSZE KIERUNKI STUDIÓW

Ministerstwo Edukacji i Nauki wydaje coroczne raporty, które zawierają przegląd rekrutacji na uniwersytety. Kandydaci mogą dowiedzieć się, które kierunki i college były najbardziej popularne, robiąc badania w ten sposób. W poprzednim roku szkolnym na studia zapisało się łącznie 314 280 uczniów. Poniżej znajduje się lista najbardziej poszukiwanych kierunków na podstawie ilości kandydatów.

 1. Informatyka
 2. Psychologia
 3. Zarządzanie
 4. Prawo
 5. Kierunek lekarski
 6. Ekonomia
 7. Finanse i rachunkowość
 8. Filologia angielska
 9. Budownictwo
 10. Logistyka

Co ciekawe, grupa tych najpopularniejszych kierunków w zasadzie nie zmieniła się od jakiegoś czasu. Oprócz wspomnianej pierwszej dziesiątki warto wymienić następujące kierunki dodatkowe: zarządzanie, pedagogika, administracja, zarządzanie i inżynieria produkcji, turystyka i rekreacja, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, geodezja i kartografia, biotechnologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, matematyka, transport, socjologia, stosunki międzynarodowe, kulturoznawstwo.

Większość absolwentów kierunków technicznych i ekonomicznych znajduje pracę – wynika z raportów dotyczących losów absolwentów. Największe wyzwania na rynku pracy mają absolwenci nauk humanistycznych i społecznych.

NAJPOPULARNIEJSZE UCZELNIE W POLSCE

Patrząc na wyniki rekrutacji historycznych pod kątem najbardziej poszukiwanych placówek edukacyjnych, okazuje się, że najpopularniejszymi uczelniami są:

 1. Politechnika Poznańska
 2. Politechnika Gdańska
 3. Politechnika Warszawska
 4. Politechnika Łódzka
 5. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 6. Uniwersytet Wrocławski
 7. Uniwersytet Warszawski
 8. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
 9. Uniwersytet Gdański
 10. Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie